bajkoterapia

Bajki, które pomagają odkrywać talenty

Najstarszym i najbardziej rozpowszechnionym zbiorem bajek i baśni dla dzieci są oczywiście te od Braci Grimm. Trudno byłoby ich nie znać. Pełne są przemocy, makabrycznych zdarzeń, ale też treści odbiegających już bardzo od środowiska współczesnych dzieci. Dzieciństwo to wspaniały i niepowtarzalny czas w życiu. Wszystko, co dzieci zobaczą, czego się nauczą, jakich emocji doświadczą, będzie mieć wpływ na nich w przyszłości. To również czas, który kształtuje ich przyszłe wybory.

Czego innego można chcieć w życiu niż spełnienia i szczęścia?

Rzeczą, która wydaje się wpływać najlepiej na rozwój dziecka, co również możemy znaleźć we wszystkich poradnikach, jest oczywiście czytanie. Idealne w każdym wieku, nie tylko dla dzieci. Rozwija kreatywność, powiększa zasób słownictwa. Obecnie na rynku możemy też znaleźć bajki terapeutyczne – są to opowiadanie nacechowane treściami wspomagającymi proces terapii. Pomagają one walczyć z różnymi rzeczami u dzieci. Od nieśmiałości i małomówności, poprzez tematykę książki, która może też skupiać się na przeciwdziałaniu wymuszania rzeczy płaczem przez dziecko, do poruszania problemu śmierci i straty.

Przełamany lęk tworzy talenty.

Przekazując dziecku treść książki ważne jest, aby miała ona ciekawą treść i elokwentne słownictwo. Przelewała dobre postawy i wzorce, co często czynią książeczki terapeutyczne. Jedną z nich jest „Hania, Adelajda i czasozmieniacz”. Bajka opowiadająca o radzeniu sobie z nieśmiałością, związaną z relacjami rówieśniczymi i towarzyszącymi im emocjami. Walka ze słabymi stronami, zwłaszcza w tak młodym wieku, szybko może wpłynąć na zmianę zdolności dziecka, nawet o 180 stopni. Młody człowiek, który tak szybko zacznie rozumieć, jak ważny jest kontakt z innymi ludźmi, jak robić to dobrze, w jaki sposób radzić sobie z emocjami, zdobywa ogrom narzędzi, których nie mają jego osoby rówieśnicze. Bajka ta, też jak widać, jest idealna nie tylko dla dzieci nieśmiałych czy cichych. Przełamanie takich lęków, może mieć wielki wpływ na aktywności podejmowane przez pociechy. Nie bez znaczenia będzie, to gdy przyjdzie do rozwijania aktywności związanych z występowaniem przed publicznością. Dzięki temu dziecko miałaby możliwość odkrycia różnych talentów jak na przykład aktorski, muzyczny, taneczny. Zaraz obok artystycznych pasji odkrywanych w dzieciństwie są te bliskie profesji mówcy. Wielu znanych mówców odkryło słów talent właśnie w dzieciństwie. Dziś z pasją wykonują prace polityków, coachów, przedstawicieli firm, czy wykładowców. Dobrym wyborem może okazać się książeczka „bajki które pomagają odkrywać talenty”, którą zdobyć można w sklepie EduKsięgarnia.

Bajki dla dzieci mogą przekazywać też inne umiejętności niż te interpersonalne. Nie każdy posiada je na tak wysokim poziomie, aby móc później przekuć je w talenty. Książeczka Leśne Ludki i mnóstwo szukania skupia się właśnie na rozwijaniu percepcji wzrokowej. Ćwiczenie spostrzegawczości, bardzo przydaje się w codziennym życiu, jak i rozwija umysł młodego człowieka. Poszukiwanie ukrytych przedmiotów w książeczce pozwala też nabyć zdolność logicznego myślenia, analizy, skupienia na celu, innowacji. Dzięki takim umiejętnościom łatwiej rozwijać się w kierunkach związanych z orientacją w terenie, planowanie strategii, grach zespołowych czy po prostu dążenia do celu. Talenty takie mogą sprawdzić się na przykład w harcerstwie albo w zabawach paramilitarnych. Zdecydowanie będzie wygrywać potem każdą grę w podchody. Uprawianie sportu, zwłaszcza w dyscyplinach zespołowych, wymaga takich umiejętności. Sprawiać problemu takiemu dziecku nie będzie też rozwiązywanie zagadek niczym detektyw z prawdziwego zdarzenia.

Talentów u dzieci jest masa, wystarczy zrobić krok, aby pomóc im je odkryć, a najlepiej połączyć to z czytaniem, co rozwinie je w wielu różnych kierunkach.